Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – tai odontologijos sritis, kurios pagalba dantų protezais atkuriami trūkstami dantys . Jie gali būti išimami arba fiksuoti.

Dideli dantų eilių defektai ir netgi bedantis žandikaulis protezuojamas išimamais arba lanko atraminiais protezais.

Išimami protezai gaminami tada, kai trūksta daugelio ar visų dantų. Jie padeda susigrąžinti dantų atliekamą funkciją: kramtyti, kalbėti, šypsotis.

Plokštelės gaminamos tada, kai trūksta daugelio ar visų dantų. Gaminant tokius protezus pritaikoma dantų spalva, forma ir dydžiai, kad dantys atrodytų natūraliai. Priklausomai nuo paciento situacijos, plokštelės gali būti pilnos arba dalinės. Jos tvirtinamos prie dantų specialiais kabliukais, kurie nepažeidžia danties paviršiaus.

Lanko atraminiai protezai gaminami, jei burnos ertmėje trūksta vieno ar kelių dantų. Jie turi ploną metalinę konstrukciją, kuri beveik nėra jaučiama ir matoma, nes burnoje užima mažiau vietos nei dantų plokštelės.

Fiksuotais dantų protezais atkuriami pavieniai ar riboti dantų eilių defektai, kurie beveik nesiskiria nuo savų dantų.

Fiksuotų protezų rūšys:

  • Metalo keramikos, cirkonio keramikos, bemetalės keramikos vainikėliai
  • Tiltinės konstrukcijos
  • Protezavimas ant implantų

Dantų vainikėlis – tai dirbtinis apvalkalas, kuris uždengia ir atkuria natūralaus danties formą, dydį ir spalvą. Jis pilnai uždengia matomą danties dalį nuo dantenų krašto.

Tiltinės konstrukcijos gaminamos tada, kai trūksta vieno ar keleto dantų. Šalia trūkstamų dantų esantys dantys nušlifuojami, apgaubiami vainikėliais ir sujungiami tarpine dalimi, kuri atstoja trūkstamus dantis.

Protezavimas ant implantų. Implantas gali būti panaudojamas kaip vainikėlio atrama. Vainikėliai yra tvirtinami kaip ir ant nuosavų dantų.


Dantų protezavimo kompensavimas iš teritorinių ligonių kasų

UAB „Vistoma“ yra sudariusi sutartį su Panevėžio teritorine ligonių kasa dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamų dantų protezavimo paslaugų tam tikrų grupių apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu. Šiuo metu galioja nustatyta dantų protezavimo paslaugų teikimo ir išlaidų kompensavimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto tvarka. Pagal šią tvarką teisę į dantų protezavimą, kompensuojamą iš PSDF biudžeto, turi šių kategorijų apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu:

  • Asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius
  • Vaikai iki 18 metų, kaip tai numatyta Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2 straipsnyje
  • Asmenys, Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais asmenys
  • Asmenys, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos.

Norėdami gauti dantų protezavimo paslaugas, asmenys turi kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios yra prirašyti (gydymo įstaiga turi būti sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK). Arba į kitos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuri turi licenciją teikti odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugas ir yra sudariusi sutartį su TLK dėl odontologinės priežiūros (pagalbos) paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

Konsultacijos metu gydytojas odontologas (arba retesniais ir sudėtingesniais atvejais gydytojų konsiliumas), nustatęs teisę ir dantų protezavimo pagrįstumą bei įvertinęs dantų būklę, protezuojamus dantis ir tai, kad burnos būklė yra tinkama dantims protezuoti (atliktos gydomosios ir profilaktinės procedūros, sanuota burnos ertmė, užplombuoti karioziniai dantys ir kt.), – turi suvesti duomenis į Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (ESPBI) ir užpildyti formą Nr. E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“ ir elektroninio siuntimo formą Nr. E027 „Siuntimas konsultacijai, tyrimams, gydymui“ bei asmenį tą pačią dieną užregistruoti Eilių ir atsargų valdymo informacinės sistemos Dantų protezavimo posistemyje (EVIS DP). Taigi visi duomenys tvarkomi ir registruojami elektroniniu būdu vietoje, o asmuo papildomai jokių prašymų gydymo įstaigai ar TLK rašyti ir teikti neturi.

Konsultacijos metu asmuo iš karto informuojamas apie teisės gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas įgijimą arba neįgijimą. Įstaiga privalo išduoti tai patvirtinantį informacinį pranešimą. Asmuo, turintis teisę gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas ir užregistruotas EVIS DP, turi pasirinkti ir kreiptis į gydymo įstaigą, kuri dėl dantų protezavimo paslaugų yra sudariusi sutartį su bet kuria TLK. Dantų protezavimo paslaugų teikimo išlaidos apmokamos paslaugas suteikusiai įstaigai. Jeigu gydymo įstaiga sutarties dėl minėtų paslaugų su TLK neturi, tuomet dantų protezavimo paslaugos nebus kompensuojamos ir už jas asmuo turės susimokėti savo lėšomis. Dantų protezavimo paslaugos turės būti suteiktos per 3 metus nuo šios teisės įgijimo – asmens užregistravimo EVIS DP posistemyje. Pakartotinai kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas pacientas galės gauti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo paslaugų kompensavimo dienos.

Plačiau: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/gydymo-ir-sveikatos-prieziuros-paslaugos/odontologines-paslaugos/dantu-protezavimas